شنبه 3 فروردین 1398
رییس جمهوری در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۱۳۹۶

انتخابات، بزرگترین قدرت در برابر دشمنان این نظام است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1395/12/08 12:18 بازدید: 324

رییس جمهوری، انتخابات را بزرگترین قدرت ایران اسلامی در برابر دشمنان دانست و با تاکید بر اینکه رای مردم، حق الناس است و همه باید از آن مراقبت کنند، گفت: امیدوارم در سال ۹۶، شاهد انتخاباتی رقابتی، باشکوه و خیره کننده برای همه دشمنان و امیدوارکننده برای همه دوستان در سراسر دنیا باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۱۳۹۶ ضمن تاکید بر اینکه نباید بگذاریم انتخابات قطبی شود، از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات خواست مراقب باشند از امکانات دولتی و عمومی، به نفع جناح و فرد استفاده نشود که این کار حرام است.

رییس‌ جمهوری خطاب به مجریان انتخابات سراسر کشور با بیان اینکه پایان سال گذشته انتخابات باشکوهی با حضور آگاهانه مردم برگزار گردید، اظهار داشت: مردم در این انتخابات هوشیاری نشان دادند و اقدام این ملت بزرگ قابل تحسین است و نشان دادند تصمیمی بگیرند و به صحنه بیایند، تمام امور را به پیش می‌برند.

دکتر روحانی گفت: در پایان سال گذشته انتخابات خوبی با حضور پرشکوه مردم و در دو مرحله برگزار شد. مردم ، جناح ها و احزاب در آن انتخابات، انصافا خیلی خوب صبر و تحمل کردند. یک جناح در آن انتخابات دید که هر چه پیشنهاد داده بود (نامزدی برایش نمانده ) نیست. آنها (نامزدهای خود را ) در قالب سه ردیف مطرح کرده بودند، اما در بعضی حوزه های انتخابیه، شما بهتر خبر دارید که تبلیغ از یک کاندیدا توسط یک جناح، تقریبا ۴۸ ساعت قبل از ساعت انتخابات آغاز شد چرا که این احزاب عملا کسی را دیگر نداشتند و رفتند در میان کسانی که باقی مانده بودند یکی را پیدا کردند ، با او صحبت نمودند و به مردم معرفی کردند و مردم انصافا چه هشیاری از خود نشان دادند.  

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: واقعا این ملت قابل تحسین است. ملت وقتی تصمیمی را بگیرند و به صحنه بیایند کار را پیش می برد ،شرایط گاهی سخت و گاهی راحت است و مشکلات هست، اما باید عبور کنیم . کار بزرگی انجام گرفت. مردم تحمل، صبر و سکوت کردند ، حرف نزدند و به خیابان‌ها نیامدند و انتخاباتی با امنیت کامل و با شکوه و حضور حداکثری و سختی هایی که رقابت داشت ، برگزار شد.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه برای انتخابات سال آینده نیز وظیفه سنگینی بر عهده داریم، گفت: اولین وظیفه ومسئولیت این است که مردم را نه با زبان بلکه با عمل خود به حضور در پای صندوق‌های رأی تشویق کنیم، چنانچه احساس کنند که اگر حضور نیابند، مغبون شدند و این حضور برای سرنوشت و عظمت ایران در سطح جهان بسیار مهم است، لذا همه باید تلاش کنیم که مشارکت وسیعی با امنیت و آرامش کامل در پای صندوق‌های آراء صورت بگیرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: همه باید مراقبت باشیم که در جریان انتخابات از امکانات عمومی و دولتی به نفع فرد، گروه و جناح خاصی استفاده نشود، چرا که این حرام و ممنوع است.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: امکانات دولتی به معنای عام کلمه، همه قوا، نیروهای مسلح و همه دستگاه‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند را شامل می‌شود و هیچ‌کس حق ندارد از تریبون‌های عمومی و رسانه ملی و روزنامه‌ها و سایت‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند، نسبت به تبلیغ فرد یا جناح خاصی استفاده کند و این موضوع ممنوع است و مسئول آن هم وزارت کشور و مسئولین این وزارتخانه هستند.

دکتر روحانی تصریح کرد: در این موضوع نمی‌پذیرم که کسی اعلام کند  شورای نگهبان مسئول است، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد؛ لذا چنانکه یک نیروی نظامی، مسلح و امنیتی تخلف کند باید در مقابل آن بایستیم و اعتراض کنیم.

رییس‌ جمهوری افزود: هرکس اختیار دارد از اموال شخصی خود در زمینه انتخابات هزینه کند اما از بیت‌المال عمومی نباید استفاده شود.

دکتر روحانی پرهیز از قطبی شدن انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید بگذاریم، انتخابات قطبی شود، چرا که این موضوع دردسر ساز است و تجربه آن را هم مشاهده کردیم که وقتی انتخابات قطبی شد، چه گرفتاری‌هایی ایجاد می‌کند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه قطبی شدن انتخابات موجب فضای احساسی و شعاری می‌شود، گفت: انتخابات نباید رقابت جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها باشد، بلکه باید رقابت بین برنامه‌ها باشد و با پرهیز از ایجاد دو قطبی، در فضایی سالم رقابت انجام شود و آنچه انتخاب مردم است را همه روی چشم گذاشته و بپذیریم.

دکتر روحانی انتخابات را بزرگترین قدرت کشورمان در برابر دشمنان دانست و گفت: اینکه کشورمان علیرغم همه مشکلات روی پای خود استوار و پابرجا ایستاده، بخاطر انتخابات و حضور مردم پای صندوق آراء است.

رییس‌ جمهوری افزود: انتخابات امید مردم را از نو زنده می‌کند و کل روند انتخابات یک امانت الهی است و گوهر گرانبهایی است که به واسطه آن سرنوشت و امنیت کشور بر عهده یک فرد قرار می‌گیرد؛ لذا همه باید تلاش کنیم که این فرمان و امانت الهی به خوبی و با دقت برگزار شده و این امانت بر عهده یک فرد صالح گذاشته شود.

دکتر روحانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حق‌الناس دانستن رأی مردم، گفت: همه باید مراقبت و دقت کنیم تا این تأکید رهبر معظم انقلاب رعایت شود.

رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود امنیت را پایه اصلی برای هر حرکتی در کشور دانست و اظهار داشت: برخی از امور و تلاش‌ها در جامعه فرامادی و از اولویت اول برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به امنیت آب ، غذا و سلامت مردم اشاره کرد و چنانچه این اولویت رعایت نشود، نشاط سیاسی، مشارکت و انتخابات که در اولویت دوم قرار دارند، نیز چندان مورد توجه نخواهد بود.

رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در سخنانی با ارایه گزارشی از برگزاری انتخابات در سال گذشته و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری انتخابات در سال آینده، گفت: برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های لازم برای برگزاری انتخاباتی باشکوه، امن و قانونی در ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ در حال انجام است.

دولت و ملت همدلی و همزبانی